Prawo Pracy – podsumujmy ostatnie zmiany

W ostatnich miesiącach weszło w życie kilka istotnych zmian w zakresie prawa pracy – poniżej krótka charakterystyka kilku z nich:

Od 1 grudnia 2018 roku nie ma konieczności, by chory pracownik musiał dostarczyć do zakładu pracy zwolnienie lekarskie. Lekarze wystawiają bowiem elektroniczne zwolnienia lekarskie (L4) zwane e-ZLA. Wprowadzenie zwolnień on-line to znaczące ułatwienie dla osób chorych, którzy musieli taki dokument przekazać pracodawcy w ciągu 7 dni od wystawienia, a stan zdrowia na to nie pozwalał. W takim wypadku często pracownicy prosili o pomoc osobę bliską lub członków swojej rodziny. E-zla to również znaczne ułatwienie dla pracodawców oraz ZUS, przede wszystkim w aspekcie szybszych kontroli czy sprawniejszych rozliczeń pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą.

Od 1 stycznia 2019 r. można opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość będzie zależeć od przychodów.

Aby skorzystać w danym roku z „małego ZUS”:

  • trzeba prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych,
  • przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, jeśli była prowadzona przez cały rok, nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku.

Do 31 grudnia 2018 r. zasadą przy wypłacie wynagrodzenia za pracę było jego wypłacanie do rąk pracownika w postaci gotówki. Aby wypłata mogła nastąpić w inny sposób (np. na rachunek bankowy pracownika) wymagana jest na to uprzednia zgoda pracownika wyrażona na piśmie. Także układ zbiorowy pracy może przewidzieć taki sposób wypłaty wynagrodzenia.
Od 1 stycznia 2019 r., reguła wypłaty wynagrodzenia uległa odwróceniu. Zasadą jest wypłata wynagrodzenia na rachunek płatniczy pracownika. Natomiast jeżeli pracownik chce otrzymywać wypłatę w formie gotówki do rąk własnych to musi złożyć pracodawcy wniosek o taką wypłatę w postaci pisemnej lub elektronicznej.

W przypadku zatrudniania pracowników od 1 stycznia 2019 r. pracodawca może żądać od pracownika podania numeru rachunku płatniczego, jeżeli pracownik nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Wzrost pensji minimalnej oraz minimalnej stawki godzinowej w 2019 roku pociąga za sobą szereg zmian istotnych dla pracodawców, pracowników, zleceniodawców oraz korzystających z obniżonych składek na ZUS.

Zgodnie z art. 10 § 2 kodeksu pracy (skrót: k.p.) państwo określa minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę. Ponadto (art. 13 k.p.): Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dwie kluczowe liczby – minimalne wynagrodzenie oraz minimalną stawkę godzinową – znaleźć można w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. Według tego aktu od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2250 zł brutto miesięcznie a minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70 zł brutto. Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na pełnym etacie (w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy) nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej. Tego dnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018r. w sprawie dokumentacji pracowniczej, które określa:

  • zakres, sposób i warunki prowadzenia, przechowywania oraz zmiany postaci dokumentacji pracowniczej, z uwzględnieniem wymagań dotyczących dokumentacji w postaci elektronicznej w zakresie organizacji jej przetwarzania i przenoszenia pomiędzy systemami teleinformatycznymi,
  • sposób i tryb doręczania informacji lub zawiadomienia o możliwości odbioru dokumentacji pracowniczej w przypadku upływu okresu jej przechowywania oraz poprzedniej postaci tej dokumentacji w przypadku zmiany postaci jej prowadzenia i przechowywania, a także sposób odbioru dokumentacji pracowniczej,
  • sposób wydawania kopii całości lub części dokumentacji pracowniczej pracownikowi, byłemu pracownikowi lub innym uprawnionym osobom.

Ciągle natomiast przed nami rewolucyjne zmiany, czyli nowy Kodeks Pracy…. ale o tym napiszę już przy innej okazji.

Autor: Dawid Krzyżowski
e-mail: dkrzyzowski@synteza.pl

Share